Spontaan spellen
Bouw aan een stevige taalbasis bij het jonge kind
Spontaan spellen
De leesvaardigheid van Nederlandse leerlingen is al jaren een veelbesproken onderwerp. Wat kunnen we hieraan doen? Beginnen bij de basis: bouwen aan een stevige taalbasis bij jonge kinderen. Dat doe je door aandacht te besteden aan spontaan spellen. Hoe je invulling kunt geven aan spontaan spellen, lees je in dit boek. Spontaan spellen laat je zien hoe je gelijktijdig werkt aan o.a. fonemisch bewustzijn, letterkennis en mondelinge taalvaardigheden. Het geeft informatie over observeren en monitoren en biedt talloze inspirerende voorbeelden en ideeën om spontaan spellen vorm te geven in de praktijk. Maar het laat je ook zien hoe jij kunt handelen als een leerling het lastig vindt om te schrijven. En je leest over leerlingen met verschillende achtergronden, zoals een migratieachtergrond.
"Ik begon met lezen en stopte pas toen ik het uit had. Wanneer je meer handvatten wilt om vanuit beginnende geletterdheid je onderwijs nog sterker vorm te geven dan is dit boek een goed en inspirerend hulpmiddel." De Kleuterspecialist (recensie)
Inspiratie voor de praktijk
Gedurende de dag doen zich diverse aanleidingen voor om leerlingen te laten schrijven:
- Je kunt leerlingen hun naam laten schrijven op een intekenlijst, bijvoorbeeld bij binnenkomst.
- In spelsituaties: bij de receptie van een camping ligt een gastenlijst, een lijst om je in te schrijven voor de bonte avond en in de campingwinkel vind je prijskaartjes en kassabonnen.
- Situaties die zich voordoen: als er bouwwerkzaamheden plaatsvinden binnen de school, maak je met de leerlingen een overzicht van gereedschappen die de bouwvakkers gebruiken.
Kinderen van 2 tot en met 6 jaar
Dit boek is voor professionals die werken met kinderen van 2 tot en met 6 jaar, in het onderwijs, op de peuterspeelzaal en in de kinderopvang. Het biedt inzicht in het ontwikkelingsverloop van jonge kinderen op het gebied van spontaan spellen en geeft handvatten om dit optimaal te benutten.
Concrete handvatten voor spontane spelling
Dit boek biedt concrete handvatten om met spontane spelling aan de slag te gaan. Wat komt er aan bod?
- Hoofdstuk 1 - Wat is spontane spelling? Er wordt ingegaan op signalen die kunnen leiden tot lees- en spellingproblemen en hoe spontaan spellen bijdraagt aan de tussendoelen ontluikende en beginnende geletterdheid.
- Hoofdstuk 2 - De ontwikkelingsstadia van spontaan spellen en welke interventies je inzet om kinderen te begeleiden in hun ontwikkeling naar een volgende fase.
- Hoofdstuk 3 - Achtergronden van kinderen en welke invloed dit kan hebben op onder andere de lees- en schrijfontwikkeling van kinderen. Inclusief suggesties om ouders te betrekken bij de spontane spelling van hun kind(eren).
- Hoofdstuk 4 – Opbrengsten van spontaan spellen, zowel op de korte als langere termijn. Hoe spontaan spellen de tussendoelen beginnende geletterdheid positief kan beïnvloeden.
- Hoofdstuk 5 behandelt de rijke leeromgeving. De voorwaarden om een taal te leren, worden besproken. Er worden suggesties gedaan over hoe je spontaan spellen kunt verweven in je dagelijkse lesgeven.
- Hoofdstuk 6 beschrijft welk aanbod nodig is om leerlingen de juiste ondersteuning te bieden. Leerlingen hebben hulp en begeleiding van volwassenen nodig voor de ontwikkeling van ontluikende en beginnende geletterdheid.
- Tot slot worden in hoofdstuk 7 het observeren en monitoren behandeld. Je leest waar je op kunt letten terwijl je observeert en hoe je de ontwikkeling van het kind monitort. Ook lees je meer over het werken met portfolio’s, doelen stellen en de motoriek en handschriftontwikkeling.
Lees de boekrecensie in De kleuterspecialist: Spontaan spellen.pdf
Lees het artikel Spontane spelling bij kleuters op Wij-leren.nl : Spontane spelling bij kleuters
Lees de recensie van Spontaan spellen in het tijdschrift Het Jonge Kind hier.
Lees hier het artikel over Spontaan spellen in het vakblad Vroeg